ve

9.3.2. İslam’daİbadetinAmacı ve Önemi

 

Özel anlamda farz ve nafile ibadetlerin, genel anlamda bütün salih amellerin temel amacı kişiyi Allah’ın (c.c.) rızasına ulaştırmaktır.

İnsan Allah’a (c.c.) olan şükür borcunu yerine getirebilmek, O’na olan sevgi ve saygısını gösterebilmek için ibadetlere ihtiyaç duyar. İbadetler, insanın ruhunu yüceltir, onu kötülüklerden arındırır. Yalnızca Allah’a ibadet etmek, insanı diğer varlıkların ve kendi arzularının kölesi olmaktan korur. Allah’a kulluk insanı özgürleştirir. İman, ibadet etmeyi gerektirir. İbadetler de imanı kuvvetlendirir.

Namaz, insanı Allah’ın (c.c.) huzurunda boyun eğdirerek kibirden ve her türlü kötülükten alıkoyar.

Zekât insandaki mal hırsını terbiye eder, toplumsal dayanışmayı arttırır. Hac zorluklarla mücadeleyi ve kardeşlik bilincini öğretir.  İbadet, insanı Allah’a (c.c.) yaklaştırır, sıkıntılardan korur. İbadet, insanı dünyanın maddi bağlarından kurtararak ruhen yüceltir. İbadet bilinciyle yaşayan insan Allah’ı (c.c.) unutmaz. Allah’ın (c.c.) sevgisi kalbine yerleşir. İman eden insan için ibadet dünya ve ahiret mutluluğunun anahtarıdır. İbadet insanı iyiliklere sevk eder, kötülüklerden uzaklaştırır. Allah’ın (c.c.) yasaklarından kaçınmanın da ibadet olduğu bilinciyle yaşar.

Yorumlarınız (1)

brawl stars pırosu pro
brawl stars pırosu pro
Misafir - 03.12.2023 14:03

çok yararı oldu teşekkürler

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

Yorum Yap
  • Lise
  • 9.Sınıf
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  • İslam ve İbadet
  • 9.3.2 İslam'da İbadetin Amacı ve Önemi Özet
Whatsapp İletişim Hattı