DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

5. SINIF 1. ÜNİTE ÖNEMLİ KAVRAMLAR

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 5. sınıf 1. ünite önemli kavramlar. "Allah İnancı" ünitesinde yer alan ve üst sınıflarda da birçoğu karşınıza çıkacak olan bu kavramları yazarak öğrenip pekiştiriniz. Üniteye çalışmaya başlamadan önce bu kavramları öğrenirseniz ünite kazanımlarını daha iyi öğrenip anlarsınız. Başarılar...

Tevhit İnancı: Allah'ın varlığı ve birliği inancına "tevhit inancı" denir. Tevhit inancı Kur'an-ı Kerim'de İhlas suresinde özetlenmiştir.
Esmaül Hüsna: Yüce Allah'ın 99 güzel ismi.

Hâlık: Her şeyi yaratan Allah.

Tekvin: Yaratmak, yoktan var etmek.

Vahdaniyet: Allah'ın bir ve tek olması.

Rahman, Müslüman olsun ya da olmasın dünyada yaşayan bütün yaratılmışlara rızık veren, onları sayısız nimetler ile donatan.
Rahim Ahirette sadece Müslümanlara merhamet eden.

Semi': "İşitmek, duymak" demektir. Yüce Allah her şeyi işitir. O'nun işitmesi yaratılmışların işitmesi gibi sınırlı ve eksik değildir. O, gizli ve açık söylenenlerin hepsini aracısız olarak işitir.

Basar: "Görmek" demektir. Yüce Allah her şeyi görür. Hiçbir şey O'nun görmesinden gizli kalmaz. İnsanların ve diğer canlıların görmesi ise sınırlı ve eksiktir.

İlim: "Bilmek" demektir. Allah'ın ilmi sınırsızdır, sonsuzdur ve her şeyi kuşatmıştır. Evrende hiçbir olay O'nun bilgisi dışında gerçekleşmez. O'nun bilgisi ve izni olmadan bir yaprak bile kımıldamaz. Yaratılmışların bilgisi ise sınırlıdır.

Kudret: "Güç, kuvvet" demektir. Allah'ın her şeye gücü yeter. O'nun gücü sonsuz ve sınırsızdır.

Dua: İnsanın isteklerini Allah'a iletmesi.

 

Yorumlarınız (2)

İBRAHİM AÇIKGÖZ
İBRAHİM AÇIKGÖZ
Üye - 13.10.2023 14:40

Gayet faydalı buldum.EMEĞİNİZE SAĞLIK

mete  çakır
mete çakır
Misafir - 27.12.2023 20:39

gayet güzel sağolun

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın

Yorum Yap
  • Ortaokul
  • 5.Sınıf
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  • Allah İnancı
  • 5.1 Önemli Kavramlar
Whatsapp İletişim Hattı